Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.03.2010 00:56 - BG - Криза >< A crisis - GB / A crisis in the european union - ES /
Автор: aidasv Категория: Новини   
Прочетен: 1827 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 17.03.2010 01:46


Но нашата вечна-българска криза много ни дойде !?

aidasv.blog.bg/biznes/2010/03/13/systoianie-na-zaplati-i-dohodi-2003-2009-g.510220 
 
aidasv.blog.bg/poezia/2010/03/14/kriza-kriza-kriza-no-vse-na-nas-ni.510990 image 19:26
16.03.10 Антикризисен сатър за всички автор: Труд, image 

Няма прошка за никого - правителството подготвя мерки за намаляване на дефицита в бюджета, които приличат на антикризисен сатър.

Той удря наред - слага данък върху пенсиите, праща в принудителен неплатен отпуск бюджетни служители, налага данък общ доход, преди да се удържат осигуровките, съкращава наполовина дните за платеното майчинство.

КТ “Подкрепа” и КНСБ, които разполагат с чернова на подготвяния документ, настръхнаха. Авторите му - финансовото министерство, се оправдаха, че тези мерки са временни, а вариантът, с който разполагат синдикатите, бил работен. Социалният министър Тотю Младенов каза, че не е виждал подобен документ, но нищо не можело да се приема, преди да е минало през обсъждане в тристранния съвет.

В специално изявление за “Труд” премиерът Бойко Борисов каза: Искам да чуя мнението на хората и тогава ще решаваме.

Принудителен неплатен отпуск за всички бюджетни служители, прихващане на данък общ доход, преди да се удържат осигуровките, данък върху пенсиите.

Това не е лош сън или творение на развинтена фантазия, а проект на антикризисни мерки на правителството. “Труд” разполага с документа, който според вицепрезидента на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов бил чернова на гласените от кабинета мерки за ограничаване на бюджетния дефицит. Но това не го правело по-малко “ужасяващ”.

“Това е абсурдно, идиотщина. Мерките са насочени към нискодоходните групи, От тези с дебелите задници никой нищо не иска да вземе”, коментира Манолов.

“Труд” се сдоби с въпросната чернова, която вече беше препратена и на КНСБ. Двете синдикални централи настръхнаха. “Мерките, така както са разписани, не подлежат на обсъждане. Все едно някой да ти дойде в къщата и да каже: искам да водим конструктивен диалог, какво избираш - да те обеся, да те заколя или да те удавя”, каза вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. Централата започва допитване до синдикалните структури какви да бъдат действията, ако мерките станат официално предложение на правителството.

Антикризисните мерки са временни. Това гласи официалният коментар от ведомството на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. Рестриктивният пакет ще важи, докато икономиката покаже признаци на съживяване. От министерството обаче не са фиксирали период на действие за непопулярните мерки. Все още вариантът не е окончателен. Работните групи продължават да събират мнения и предложения, съобщиха пред “Труд” от Министерството на финансите. Предстои пакетът да бъде обсъден с работодателите и синдикатите, казаха от там. Премиерът Бойко Борисов вече бил запознат с цялостната философия на подготвяните промени.

Специално за "Труд" Бойко Борисов: Искам да  чуя мнението на хората!

Това са предложения за оцеляване при криза, чието приемане тепърва ще бъде обсъждано.

Но отсега мога да гарантирам - средствата, които получава един редови полицай или военен, няма да бъдат по-малко. Ако му вземем от парите за дрехи например, ще го компенсираме с други добавки. В крайна сметка решавам аз.

Но преди да решим, трябва да предизвикаме дискусия в обществото. Мерките, които предлага работната група, не са много по-различни от тези в Гърция. Но аз съм избран от народа и искам да чуя мнението на хората, преди да вземаме окончателни решения, искам да видя реакциите на обществото.

Ако и за “Белене” например беше проведена дискусия, нямаше сега там да са заровени милиарди в една дупка и да не може да се намери един инвеститор...

Според хората на Дянков: Мерките не били окончателни

Проектът на мерките, с който разполагат синдикатите, е различен от това, което ще предложи Министерството на финансите. Това твърдят неофициално експерти от ведомството на Симеон Дянков. Според тях в публичното пространство дори се въртели “абсолютни глупости”. Мерките са много рестриктивни, но напълно логични, твърдят от ведомството

Майчинството - наполовина

Срокът за получаване на обезщетение за бременност и раждане ще се намали почти наполовина, става ясно от проекта на антикризисните мерки. В него е записано, че периодът за получаване на майчинските от сегашните 410 календарни дни, колкото е според Кодекса за социално осигуряване, ще стане 225 дни.

В същото време се променя и срокът, на базата на който се изчисляват обезщетенията за бременност, раждане и отглеждане на малко дете. Досега сумата се пресмяташе въз основа на получения доход през последните 12 месеца. Във финансовото министерство обаче обмислят този срок да се удължи. Все още не е ясно с колко, обясниха експерти пред “Труд”. Те умуват върху две предложения. Първото е обезщетението да се смята въз основа на дохода от последните две години. Привържениците на по-големите рестрикции предлагат този период да е 3 години. Предпочетеният вариант ще стане окончателно ясен в петък, дотогава всичко може да претърпи промяна, твърдят от министерството.

Пенсиите над минималната с 10 на сто данък

Пенсиите, които са с по-високи размери, да бъдат облагани с данък общ доход, който сега е 10%, предвиждат мерките за ограничаване на дефицита в бюджета. Налогът ще се сложи над някакъв необлагаем минимум. Вариантите са той да е фиксиран на 136,08 лв., колкото е минималната пенсия в момента, или върху 100,86 лв., колкото е социалната.

Пенсионерите са 2,183 млн., а прогнозите за тази година са средната пенсия да е 271 лв. Ако човек примерно получава 300 лв. пенсия, на облагане ще подлежи сумата над 100,86 лв., приеме ли се вторият вариант. Идеята е възрастните с по-високи доходи също да поемат част от тежестта на кризата. А мотивът - много от работещите сега получават в масовия случай около 400 лв. заплати, плащат върху тях осигуровки и данъци и живеят с останалите малко над 300 лева.

Още по-драстични са мерките за работещите пенсионери, които също са в два варианта. Първият предвижда възрастният, който работи, да не получава никаква пенсия. Вторият е по-милостив - да взема половината от парите си за старост.

Процентът за стаж и професионален опит на всички работещи в бюджетната сфера ще бъде уеднаквен на 1%. Сега в някои структури тази добавка стига и до 2%. “Операцията” ще засегне 430 000 души при очаквана средна заплата за т. г. 752 лв. Средното намаление на класа ще е 0,5% при среден стаж 15 години.

Социалният министър Тотю Младенов вчера напълно отрече информациите, че щял да се сложи данък на всички по-високи пенсии. “За мен това е несериозно и противоречи на всякаква логика”, каза министърът. Идеята била да се обложат парите само на около 200 хиляди възрастни, които сега вземат пълна пенсия и заплата по трудов договор, но плащат данък само върху заплатата.

Сега 57% от мъжете и 36% от жените в България получават пенсии, преди да са навършили изискваната възраст за това - съответно 63 и 60 г. Това обяви Флориан Фихтъл, постоянен представител на Световната банка у нас на конференция за пенсионната реформа. Реалната възраст, в която българите излизат в пенсия, била 59-60 г., тоест по-малка от тази в много други страни. Осигуровките също били смъкнати до най-ниските нива след непрекъснатото им намаление.

Без пари за облекло

Икономисват се 115 милиона лева

За да се пълни хазната, ще се разчита дори на икономиите от представително облекло на служителите. Временно този разход ще бъде премахнат. Сметките показват, че от дрехите на 150 хиляди души ще бъдат спестени средно по 300 лв., т. е. ефектът ще е 45 млн. лева. От работно облекло, което се полага по Кодекса на труда, ще бъдат лишени и чиновниците. От 280 000 души ще бъдат икономисани по 250 лв. средно, т. е. 70 млн. лева.

Няма да бъде простено и на бюджетните организации, които не са извършили предвидените 10% съкращения. Техните заплати ще бъдат намалени с 10%.

Временно ще бъдат премахнати и всички възнаграждения от участие в комисии, работни групи и др. Въвежда се и задължителен неплатен двуседмичен отпуск за бюджетните служители.

За длъжниците на държавата

Наказателната лихва скача

Длъжниците на държавата също ще понесат своята част от антикризисните мерки. Според предложенията на финансовото министерство лихвата за просрочени и разсрочени данъчни задължения ще скочи с 10 на сто и ще се изравни с тази за невнесени осигуровки. В момента данъчните длъжници плащат наказателна лихва върху задълженията си в размер на 10 на сто плюс основния лихвен процент. За март той е 0,18%. За дължими осигуровки лихвата е 20 на сто плюс ОЛП. Министерството на финансите се опита веднъж да вдигне наказателната лихва за неизрядните длъжници на хазната в началото на този мандат. Такова проектопредложение беше изготвено, но то така и не влезе в Министерския съвет. От НАП дори твърдяха, че предпочитат лихвата за осигуровките да пада, а не за данъци да скача.

Облагат и осигурителните вноски

Налог за брутна заплата

Плоският данък от 10% върху доходите на физическите лица да се начислява върху брутната заплата преди приспадането на осигуровките. Това предлагат от финансовото министерство. Така реално ще се увеличат парите, които държавата ни удържа ежемесечно под формата на авансов данък.

Според юристи обаче такава мярка може да се окаже незаконна. Практиката е да се облагат печалби или приходи, а не разходи, обясниха те. Осигурителните отчисления са всъщност месечен разход за служителите, така че не могат да подлежат на облагане.

Соня ГЪЛЪБАРОВА, Цвета ДИНКОВА

Още по темата

» Икономисти: Вървим към гръцки сценарий

» Калкулатор без батерии

» До дни обявяват 30 антикризисни мерки

» Режете чиновници, не вдигайте данъци

» И Португалия затяга колана




Тагове:   криза,


Гласувай:
1



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: aidasv
Категория: Други
Прочетен: 3022046
Постинги: 1607
Коментари: 1245
Гласове: 22779